Mikor a lakást megvásároltuk egy bauhaus jellegű, '40-es években épült házban, a berendezés még mindig art deco/bauhaus stílusú bútorokból, lámpákból állt, a fürdőszobában az eredeti üvegcsempével. Beosztása kicsit korszerűbb, mint a klasszikus polgári lakásoké (nem a konyha mögött volt az eredetileg cselédszobaként használt félszoba), azonban a mai kor igényeinek megfelelően át kellett alakítani.
Mivel a nyílászárók rossz állapotban voltak, a csere mellett döntöttünk, ez azonban az eredeti kilincsek elvesztésével is járt, hiszen egy három rétegű ablak már nem nyitható ilyen régi darabokkal... Az ablakok felújításánál figyeltünk, hogy megőrizzük az eredeti osztást és tokszerkezetet és mindenképpen ragaszkodtunk a fa nyílászárókhoz és a fehér színhez, hiszen a lakáshoz ez illett leginkább.
Néhány kép az eredeti állapotról:
Az eredeti alaprajz:
A képeken csak részben látszik, de ez egy nagyon világos, déli fekvésű lakás. Mivel a lakás jellegét a 3 nagyméretű szoba egybefüggő tere adja, ezt a sajátosságot az átalakítás során is szerettük volna megőrizni.
A ház adottsága miatt teljes fűtésrendszer átalakításra volt szükség, emellett az elektromos hálózat teljes felújítása és a burkolatok cseréje sem volt elkerülhető.
Az átalakítás során falakat bontottunk és építettünk, így a következő alaprajz alakult ki:
A régi fürdőszoba egyik ajtaját megszüntettük és az előszobából lecsípve, a nappaliba beugró falat építve egy második, kisebb fürdőszoba jött létre. A régi konyhát és a cselédszobát a kamra és a kisebbik előszoba megszüntetésével alakítottuk át két egybenyíló gyerekszobává, közte meghagyva egy - később befalazható - falnyílást. A nappali és a jobb oldali szoba közti falat elbontva kaptunk egy hatalmas egybefüggő teret, aminek egyik végében a konyha és az étkező, a másik oldalán pedig a nappali kap helyet.
Az elkészült lakásról a következő bejegyzésben mutatok képeket.